PSYCHOLOG

Szanowni Państwo!
Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy, związana z epidemią koronawirusa wywołuje w nas niepewność i lęk. Wprowadzenie kontroli sanitarnych na granicach kraju, odwołanie wszystkich imprez masowych czy decyzja o zamknięciu placówek oświatowych są działaniami prewencyjnymi, których ocena będzie możliwa dopiero za pewien czas. Pewne jest to, że do tego typu zagrożeń musimy podchodzić w sposób bardzo racjonalny i odpowiedzialny. W związku z zaistniałą sytuacją wszyscy ponosimy poważne konsekwencje. Szczególnie mocno odczuwają je nasze dzieci. Chociaż każdy inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętego przedszkola, odwołanych zajęć dodatkowych i izolacji od rówieśników, rodziny i przyjaciół, czasami potrzebujemy wsparcia. Porozmawiajmy spokojnie z dziećmi o koronawirusie. Wyjaśnijmy na czym polega choroba, w jaki sposób można się zarazić ale jednocześnie zaznaczmy, że w większości przypadków przebiega ona łagodnie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Przypomnijmy dzieciom, że robimy wszystko by zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym tzn. pozostajemy w domu, często myjemy ręce i nie dotykamy twarzy. Jeśli zauważmy, że sytuacja jest dla naszych dzieci lub dla nas mocno stresująca, koncentrujmy uwagę na czyś innym. Poczytajmy książki, oglądajmy bajki, filmy, seriale, róbmy cokolwiek, co sprawia nam i naszym dzieciom przyjemność i radość. Dysponujemy dużą ilością czasu, którą warto pozytywnie wykorzystać. Dajmy sobie przyzwolenie na odczuwanie różnych emocji i uczuć. Zmieniły się nasze formy aktywności, zmienił się plan dnia i trzeba go wypełnić zajęciami i czynnościami lub odpoczynkiem. Zachęcam Państwa do korzystania z ćwiczeń, proponowanych zabaw zamieszczanych na stronie przedszkola. Pamiętajmy również, że w trudnych sytuacjach możemy skorzystać z pomocy specjalistów, np. psychologa. Jeżeli macie Państwo taką potrzebę, to możecie z takiej pomocy skorzystać (zgłoszenie do sekretariatu, dyrekcji przedszkola ).
Życzę Wszystkim zdrowia i wytrwałości!
M. Kępińska- psycholog przedszkolny